Perníkářství Dagmar JarešováO nás

Naše perníkářství je vpravdě rodinná firma. Perníčky peču a maluju já Dagmar Jarešová a o chod firmy se stará, těsto zadělává a perníčky balí můj manžel Miroslav Jareš. Společně pracujeme už více než 30 let. Po skromných začátcích u domácí elektrické trouby máme dnes v Týně nad Vltavou svoji malou pekárnu.

Ale to jsem již předběhla. Měli bychom začít popořádku. Tedy jak jsme se k pernákářství dostali?.

Na začátku stála manželova babička Marie Jarešová z Heřmaně u Písku. Ta pekla a malovala perníky po celý život. Jako žena v domácnosti měla sice vaření a pečení v popisu práce, ovšem pečení perníků pro ni bylo skutečnou vášní. Znovu a znovu zkoušela nové tvary i vzory a díky tomu také vyhrávala v 70. a 80. letech 20. století nejrůznější perníkářské soutěže.

Když jsem na konci 80. let nemohla kvůli zdraví pokračovat ve svém původním zaměstnání, začala mě babička Jarešová svoje perníkářské umění učit. Dozvěděla jsem se od ní kolik medu, kolik anýzu a kolik badyánu je třeba do perníku dát, jak správně vyvalovat těsto a jako dlouho ho péct. Ukázala mi všechny svoje vzory, naučila vyrobit ty nejtenčí kornoutky a prozradila, který cukr se k malování hodí nejvíce. Ještě dnes jsem jí za to vděčná.

Když jsem všechno její školení zvládla, vyrazila jsem před Vánoci 1989 na první trhy. Perníčky se k mému překvapení prodávaly dobře, později to bylo lepší a lepší, tak jsem se rozhodla, že babiččino řemeslo převezmu naplno. Od té doby jezdím s perníčky po trzích a poutích a v posledních letech také dodáváme do specializovaných obchodů s perníky.

Když se firma postupně rozrostla, přidal se ke mně i manžel. Nyní už děláme všechnu práci společně.

Jako dárky se naše perníčky podívaly do celého světa, do Spojených států, Velké Británie, Švýcarska, Japonska či Austrálie.

Kromě toho se každý rok objeví na vánočních stromcích či velikonočních stolech našich zákazníků po celém Česku. A samozřejmě také na stromečku a svátečním stole u nás doma.

o nás nabízíme fotogalerie kde nás potkáte kontakt

úvod