Perníkářství Dagmar JarešováO nás

Naše perníkařství je vpravdě rodinná firma. Perníky peču a maluju já – Dagmar Jarešová, těsto zadělává, perníky balí (a o chod firmy se stará) můj manžel Miroslav. Společně už téměř 20 let jezdíme na trhy a poutě, kde perníky prodáváme. Po skromných začátcích u domácí elektrické trouby máme teď v Týně nad Vltavou svoji malou pekárnu.

Ale to jsem již předběhla. Měli bychom začít po pořádku. Tedy jak jsme se k perníkářství vlastně dostali?

Na začátku stála manželova babička Marie Jarešová z Heřmaně u Písku. Ta pekla a malovala perníky po celý život. Jako žena v domácnosti měla sice vaření a pečení téměř v popisu práce, ovšem perníkářství pro ni bylo skutečnou vášní. Znovu a znovu zkoušela nové tvary i vzory a díky tomu také vyhrávala v 70. a 80. letech nejrůznější perníkářské soutěže.

Když jsem na konci 80. let nemohla kvůli zdraví pokračovat ve svém původním zaměstnání, začala mě babička Jarešová svoje perníkářské umění učit. Dozvěděla jsem se od ní, kolik medu, kolik anýzu a kolik badyánu je třeba do perníků dát, jak správně vyválet těsto a jak dlouho ho péct. Ukázala mi všechny svoje vzory, naučila vyrobit ty nejtenčí kornoutky a prozradila, který cukr se k malování nejvíce hodí. Ještě dnes jsem jí za to vděčná.

Když jsem všechno její školení zvládla, vyrazila jsem před Vánoci 1989 na první trhy. Perníčky se k mému překvapení prodávaly dobře, později to bylo lepší a lepší a tak jsem se rozhodla, že babiččino řemeslo převezmu naplno. Od té doby jezdím s perníčky po trzích a poutích.

Když firma postupně vyrostla, přidal se ke mně i manžel. Nyní už děláme většinu prací spolu.

Nejčastěji nás můžete vidět na trzích, městských slavnostech či poutích v Českých Budějovicích, Písku, Táboře, Strakonicích a další jihočeských městech. Často ale jezdíme i do Plzně a do Prahy. Jednou jsme zavítali i na evropské trhy – do rakouského Lince.

Jako dárky se naše perníčky podívaly už do celého světa: do Spojených států, Velké Británie, Švýcarska, ale i Číny či Austrálie.

Každý rok posíláme naše perníkové betlémy na výstavu do Hvožďan u Bechyně, přes celý rok jsou pak naše perníčky k vidění v muzeu v Týně nad Vltavou.

Kromě toho se každý rok objeví na vánočních stromcích či velikonočních stolech našich zákazníků po celém Česku. A samozřejmě také na stromečku a na svátečním stole u nás doma.

o nás nabízíme fotogalerie kde nás potkáte kontakt

úvod